instagramda satış yapmak yasalmı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sosyal paylaşım sitesi instagram, aynı zamanda insanların hiçbir sıfır masrafla para kazanmasını sağlayan bir platform aynı zamanda.  Örneğin İnstagram üzerinde açtığınız bir dükkanda vergi, kira ve hiçbir yatırım yapmadan satış yapar ve para kazanırsınız. Oysa gerçek hayatta bir dükkan açmak istediğinizde öncelikle bir dükkan kiralayıp kira ödersiniz ve bu yerin aynı zamanda bir çok masrafı vardır. Ayrıca vergi ödemeniz ve ruhsat almanız gibi birçok prosedürü yerine getirmeniz gerekir. Oysa instagram’da bunların hiçbirini yapmadan ücretsiz bir hesap açarak satış yaparsınız. Peki, instagramda satış yapmak yasalmı

instagram’da açılan dükkanları incelediğinizde, birçok dikkat çekici başlık ile birbirinden renkli ürünlerin binlerce resmini ve satışa sunulduğunu görebilirsiniz.  Örneğin iade yoktur yazısını birçok dükkanda görüyoruz. Oysa Tüketici Hakları’na göre, tüketici aldığı ürünü hiçbir sebep göstermeksizin iade etme hakkına sahiptir. Bu açıdan bakıldığında instagramda satış yapmak yasalmı konusunda yasal olarak bir prosedür uygulanmaktadır.  instagram, ticari hesapların açılmasıyla ilgili bir dizi kuralın yerine getirilmesini şart koşmuştur.  Ticari hesapların satış yapabilmesi için ticari unvanlarını MERSİS numarasını ve iletişim bilgilerini verme zorunluluğu bulunuyor. Ürünlerin kargo ve vergi bedelini de belirtme zorunluluğu da bulunan instagram’da, her ne kadar “iade yoktur” ibaresi sık sık göze çarpsa da iade hakkınız bulunmaktadır. Bunun için Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi’ne bildirimde bulunabilirsiniz.

instagramda satış yapmak yasalmı sorusunun cevabı ve haklarınızı korumanız için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız son olarak şu ipuçlarına dikkat etmelisiniz. instagram’daki dükkanlardan alışveriş yaparken ticari kimliğine bakmalısınız. Gerçekten böyle bir işletme var mı? Var ise adresi ve iletişim bilgileri paylaşılmış mı bunları gördükten sonra internetten de araştırma yapabilirsiniz. İleride yaşayacağınız iade veya anlaşmazlık durumunda hakkınızı aramak için yukarıda verdiğimiz mercilere başvururken bunları belirtmeniz gerekmektedir. Hiçbir iletişim bilgisi veya ticari kimliği bulunmayan dükkanlardan alışveriş yapmamalısınız. İade yoktur ibaresini kullanan hesap ile iletişime geçerek böyle bir hakkınızın olduğunu belirtmeli ve kabul etmeyen dükkandan alışveriş yapmamalı, garantili dükkanlardan alışveriş yapmalısınız.

Bir cevap yazın